"Klękamy przy nieznanych mogiłach z tą świadomością, że zapłacili oni szczególną cenę naszej wolności. Dali - rzec można - definitywny kształt tej wolności, klękamy zwłaszcza przy mogiłach katyńskich. Sprawa Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy.”"(Jan Paweł II)
Szanowni Państwo!
Bolesne doświadczenia Polskiego Narodu związane z mordem katyńskim są w naszej zbiorowej pamięci wciąż zbyt mało obecne. Wiedza na temat tragicznych wydarzeń roku 1940 pozostaje niezadowalająca. Katyń jest jednym z cmentarzysk świata, dających haniebne świadectwo totalitaryzmu komunistycznego. Tym bardziej zasmuca mała świadomość społeczna tego tragicznego doświadczenia z historii Polski. Musimy skutecznie promować wiedzę, by pamięć o polskich oficerach zamordowanych wiosną 1940 roku nie tylko przetrwała, ale i stała się symbolem walki o prawdę historyczną.
Dlatego serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu Kłodzka do udziału w konkursie upamiętniającym to smutne, ale jakże ważne dla naszego narodu wydarzenie.
Organizatorem konkursu jest Urząd Miasta w Kłodzku oraz Kłodzkie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji. Prace należy składać do sekretariatu KCKSiR do dnia 26 marca 2010r.
Regulamin Konkursu „70 rocznica Zbrodni Katyńskiej”
I. Cele konkursu
1.Uczczenie ofiar Zbrodni Katyńskiej.
2.Popularyzowanie wiedzy o losach Polaków na „nieludzkiej ziemi”.
3.Kształtowanie wśród młodzieży postaw szacunku do przeszłości i tradycji naszego narodu.
4.Kształtowanie postaw obywatelskich w duchu mądrego patriotyzmu.
5.Uwrażliwienie na wartości takie jak prawda i dobro.
II. Adresaci konkursu.
Adresatami konkursu są:
•uczniowie szkół podstawowych (klasy IV – VI),
•uczniowie szkół gimnazjalnych,
III. Tematy konkursu (sposoby wykonania)
Uczniowie indywidualnie lub w grupach dwu – trzyosobowych poszukują informacji o swoich przodkach, lub o osobach które zginęły w jednym z miejsc kaźni na Wschodzie (Katyń, Miednoje, Charków), a których rodziny zamieszkują w Kłodzku, bądź w najbliższej okolicy. Każda grupa opracowuje biografię 1 osoby.Następnie pod opieką nauczycieli historii i rodziców przygotowują prace, które dotyczą któregoś z zaproponowanych tematów:
1.Ocalić od zapomnienia – Zbrodnia Katyńska wśród moich bliskich lub znajomych; praca badawcza może być w formie (do wyboru): albumu, prezentacji multimedialnej; mile widziane fotografie (skany lub ksero), oraz ksero wszelkich dokumentów dotyczących osoby zamordowanej na Wschodzie w 1940 roku; praca powinna również zawierać notę o źródłach zdobytych informacji, a także o krewnych opisywanej postaci mieszkających na naszym terenie,
2.Katyń miał wpływ na historię mojej rodziny…; praca w formie wywiadu z członkiem bądź członkami rodzin ofiar Katynia, opracowane wspomnienie; informacje dodatkowe – jak w temacie nr 1,
3.opowieści dotyczące osób podejmujących w PRL trud upamiętniania zbrodni w Katyniu i jej ofiar (społeczników, księży, nauczycieli) oraz represji, które ich spotykały itp. – w tym temacie, stosunkowo najtrudniejszym i najrzadziej podejmowanym chodzi o dotarcie do osób, które walczyły o prawdę i ukazanie ich drogi, walki, oraz cierpień, które ich spotkały.
Ważne!
Do każdej pracy powinny zostać załączone następujące informacje:
•imię, nazwisko oraz wiek uczestników konkursu,
•imię i nazwisko opiekuna, nauczyciela prowadzącego,
•nazwa, adres i nr tel. szkoły,
•pisemna zgoda osób, które udostępniły materiały na wykorzystanie informacji i zdjęć w związku z organizacją 70 – tej rocznicy obchodów Zbrodni Katyńskiej.
IV. Warunki konkursu
Prace nadesłane na konkurs muszą być samodzielne i wcześniej niepublikowane. W wypadku tematu 2 i 3 powinny być pisane czcionką 12 – TIMES NEW ROMAN i nie mogą przekraczać 6 stron formatu A4. Jury będzie oceniało wkład pracy uczestników, zawartość merytoryczną pracy konkursowej, a także stronę graficzno – estetyczną. Szkoła może wytypować prace, które będą reprezentowały szkołę podczas konkursu. Prosimy zadbać o należyty poziom prac.
UWAGA: Jest to konkurs indywidualny, dlatego nagrody będą również przekazane dla uczniów indywidualnie.
V. Terminy konkursu
Prace należy składać w:
Kłodzkim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji
Pl. Jagiełły 1
57 – 300 Kłodzko
z dopiskiem „Konkurs pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej”
Termin składania prac upływa 26 marca 2010 roku.
Termin rozstrzygnięcia konkursu: 13 kwietnia, podczas Kłodzkich obchodów 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej (laureaci zostaną poinformowani w stosownym terminie).
Życzymy powodzenia!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz